Bośnia i Hercegowina

Stary Most w Mostarze

Czy wakacje można spędzić w oryginalnym i zarazem tanim miejscu? Pełne tajemnic i dzikości? To możliwe jeśli wybierze się na kierunek wojaży Bośnię i Hercegowinę. Te nieodkryte wciąż przez masową turystykę, pełne atrakcji miejsca potrafią bowiem zaskoczyć i zainspirować. Wystarczy jedynie pozwolić sobie zobaczyć je dokładniej, bardziej i dać się zafascynować krajem, który nie przypomina żadnego innego w całej Europie.

Bośnia i Hercegowina to teraz popularny kierunek…

Choć wiele osób zwiedzając podczas urlopu Bośnię i Hercegowinę ogranicza się tylko do poznania Sarajewa czy też równie popularnego Mostaru, kraj ten ma do zaoferowania znacznie więcej. To tutaj bowiem krzyżują się kultura Zachodu z kulturą Wschodu, a niezwykłe szczyty górskie i zapierające dech w piersiach cuda przyrody pozwalają głęboko się zrelaksować i zapomnieć o wszystkich troskach.

Wśród cudów i atrakcji Bośni i Hercegowiny warto zobaczyć klasztor derwiszów znajdujący się w miasteczku Blagaj u podnóża jednej z wapiennych skał czy też wybrać się na długi spacer po jednym z najstarszych parków w kraju, czyli Sutjesce. Park ten znajduje się niedaleko granicy z Czarnogórą i zachwyca wspaniałym wysokogórskim krajobrazem. W głębi puszczy oprócz cudów przyrody można podziwiać także ogromny pomnik kamienny ulokowany w miejscowości Tjentiste, który przypomina o zwycięstwie nad Niemcami podczas II wojny światowej.

Wakacje w Bośni i Hercegowinie warto spędzić zwiedzając również wspaniałe tereny górzyste. Najwyższym szczytem Bośni i Hercegowiny, który znajduje się w parku Sutjeska jest Maglic. Można się na niego dostać z trasy rozpoczynającej się w Prijevora, podobnie jak na jezioro Trnovacko ulokowanego przy granicy z Czarnogórą.

Zwiedzać Bośnię i Hercegowinę można w nieskończoność

Będąc na wakacjach w Bośni i Hercegowinie warto także zobaczyć Mostar, który rzeczywiście stanowi perełkę tego kraju. Ulokowany nad szmaragdową wodą wśród skalistych i białych wzgórz potrafi zachwycić każdego wczasowicza. Na turystów czekają również inne atrakcje – to tu znajduje się piękny kamienny most z 1566 roku nazywany Starym Mostem, który stanowi jeden z najbardziej drogocennych zabytków w kraju oraz wiele innych interesujących zakątków wartych odwiedzenia.

Cudowny kamienny most czeka także w Visegradzie. To wręcz idealny przykład klasycznej, monumentalnej architektury osmańskiej. Powstał on w latach 1571-1611 na polecenie wezyra Mehmeda Paszy Sokolovicia, a w 2007 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

To nie koniec miejsc wartych zwiedzenia w Bośni i Hercegowinie. Na południe od Mostaru czeka Pocitelj, w którym można podziwiać bardzo dobrze zachowane pozostałości po średniowiecznej twierdzy, która powstała na ruinach budowli rzymskiej, a także zabytki wywodzące się z czasów hegemonii tureckiej. Piękna jest tutaj także starówka, z której można podziwiać niezwykły widok na całe miasto.

To dopiero początek atrakcji czekających na nas w tym kraju. Bośnia i Hercegowina to także wodospady, miejsca kultu, miasteczka i miasta pełne czarodziejskich zakątków. Warto przyjechać tu na wakacje na dłużej, by naprawdę móc poczuć magię tego uroczego zakątku świata.

Share Button
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *