Bośnia i Hercegowina

Stary Most w Mostarze

Czy wakacje można spędzić w oryginalnym i zarazem tanim miejscu? Pełne tajemnic i dzikości? To możliwe jeśli wybierze się na kierunek wojaży Bośnię i Hercegowinę. Te nieodkryte wciąż przez masową turystykę, pełne atrakcji miejsca potrafią bowiem zaskoczyć i zainspirować. Wystarczy jedynie pozwolić sobie zobaczyć je dokładniej, bardziej i dać się zafascynować krajem, który nie przypomina żadnego innego w całej Europie.

Bośnia i Hercegowina to teraz popularny kierunek…

Choć wiele osób zwiedzając podczas urlopu Bośnię i Hercegowinę ogranicza się tylko do poznania Sarajewa czy też równie popularnego Mostaru, kraj ten ma do zaoferowania znacznie więcej. To tutaj bowiem krzyżują się kultura Zachodu z kulturą Wschodu, a niezwykłe szczyty górskie i zapierające dech w piersiach cuda przyrody pozwalają głęboko się zrelaksować i zapomnieć o wszystkich troskach.

Wśród cudów i atrakcji Bośni i Hercegowiny warto zobaczyć klasztor derwiszów znajdujący się w miasteczku Blagaj u podnóża jednej z wapiennych skał czy też wybrać się na długi spacer po jednym z najstarszych parków w kraju, czyli Sutjesce. Park ten znajduje się niedaleko granicy z Czarnogórą i zachwyca wspaniałym wysokogórskim krajobrazem. W głębi puszczy oprócz cudów przyrody można podziwiać także ogromny pomnik kamienny ulokowany w miejscowości Tjentiste, który przypomina o zwycięstwie nad Niemcami podczas II wojny światowej.

Wakacje w Bośni i Hercegowinie warto spędzić zwiedzając również wspaniałe tereny górzyste. Najwyższym szczytem Bośni i Hercegowiny, który znajduje się w parku Sutjeska jest Maglic. Można się na niego dostać z trasy rozpoczynającej się w Prijevora, podobnie jak na jezioro Trnovacko ulokowanego przy granicy z Czarnogórą.

Zwiedzać Bośnię i Hercegowinę można w nieskończoność

Będąc na wakacjach w Bośni i Hercegowinie warto także zobaczyć Mostar, który rzeczywiście stanowi perełkę tego kraju. Ulokowany nad szmaragdową wodą wśród skalistych i białych wzgórz potrafi zachwycić każdego wczasowicza. Na turystów czekają również inne atrakcje – to tu znajduje się piękny kamienny most z 1566 roku nazywany Starym Mostem, który stanowi jeden z najbardziej drogocennych zabytków w kraju oraz wiele innych interesujących zakątków wartych odwiedzenia.

Cudowny kamienny most czeka także w Visegradzie. To wręcz idealny przykład klasycznej, monumentalnej architektury osmańskiej. Powstał on w latach 1571-1611 na polecenie wezyra Mehmeda Paszy Sokolovicia, a w 2007 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

To nie koniec miejsc wartych zwiedzenia w Bośni i Hercegowinie. Na południe od Mostaru czeka Pocitelj, w którym można podziwiać bardzo dobrze zachowane pozostałości po średniowiecznej twierdzy, która powstała na ruinach budowli rzymskiej, a także zabytki wywodzące się z czasów hegemonii tureckiej. Piękna jest tutaj także starówka, z której można podziwiać niezwykły widok na całe miasto.

To dopiero początek atrakcji czekających na nas w tym kraju. Bośnia i Hercegowina to także wodospady, miejsca kultu, miasteczka i miasta pełne czarodziejskich zakątków. Warto przyjechać tu na wakacje na dłużej, by naprawdę móc poczuć magię tego uroczego zakątku świata.

Share Button
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *